Cyclo-cross

Pelikán János és Kanti Dorottya győzelmével zárult az Cyclocross Magyar Kupa első futama, az Eddekor-Ózd Kupa

BringaSport – 2015.10.26 – Október 25-én az Eddekor-Ózd Kupával indult útjára a VI. SuperCross és a Cyclocross Magyar Kupa sorozat. Az elit férfiak között Pelikán János (Utensilnord) állt a dobogó tetejére, mellette Cser Gábor (Pilis Cross Country Club) második és Bálint András (Bringabanda SC) harmadik helyezettként. Az elit hölgyek között Kanti Dorottya (Körös‐Bike SRE) szerzett aranyérmet, Cseh Veronika (Alpinbike Team Giant SE) ezüstöt, Balázs Beáta (Bringabanda SC) pedig bronz érmet.

Eredmények >>

(Cséri Szilvia fotói)

A Sajó-völgyének köszönhetően a délelőtti futamok még ködös, nyirkos időben teltek, ám a délutáni SuperCross Mini és Elit futamokra már kisütött a nap, így kellemes 13-15 fokos hőmérsékletben versenyezhettek a cross szerelmesei. A pálya az elmúlt évekhez képest túl sokat nem változott, maradt a klasszikus két lépcső felfutás és dupla palánk kombináció. Némi technikát az elmúlt napok esőzéseitől csúszós rézsútos részek jelentettek, amiből a szervezők próbáltak minél többet belecsempészni a nyomvonalba.

Az 2015/16-os cyclocross szezonban két új kategória, az U11 és U13-as korosztályok versenyzői is beszállhatnak a sorozatba, így a szervezőknek a programot is át kellett gondolniuk. Ezért az első rajtra már 10:45-kor sor került, ahol az U15, U17, Master3 és a Hobbi kategóriák kezdhették meg négy körös versenyüket.

Mind az abszolút, mind a korosztályuk mezőnyéből kiemelkedett a Master3-as Balogh Zsolt (ViniBike KSE), valamint az U17-es Varga Dániel Bence (Salgótarjáni HKE), akik már az első körben tetemes előnyt harcoltak ki versenytársaikkal szemben, és egészen a negyedik kör végéig kerülgették egymást. Az abszolút első hely sorsa végül nagy hajrába az utolsó pár száz méteren dőlt el, ahol 3 másodperccel maga mögé utasítva fiatal versenytársát, a ViniBike-os Balogh Zsolt győzedelmeskedett.

Master3-ban Balogh Zsolt mögött a Szlovákiából érkező Vlastimil Illik (CK Nitra sVK) jött meg a második helyen, aki körről körre dolgozta le az első körben összeszedett hátrányát. Harmadik helyen a Trek Nagykáta SE versenyzője Kármán József végzett.

12184962_920432761337173_7553768652575556425_o

Az U17-es fiú dobogó Varga Dániel Bence mellett, Kurtán Zéténnyel (Decatholn-Mátéhegyi Bike Team) és Tóth Dáviddal (Trek Nagykáta SE) lett teljes.

Lányoknál a bükkszentkereszti Kis-Galya KSE színeiben versenyző Kovács Regina állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára, Bali Sára (Salgótarjáni HKE) és csapattársa Zima Veronika (Kis-Galya KSE) előtt.

Az U15-ös fiúknál Lőrincz Bendegúz (Crosskovácsi), Takács Valent Máté (Kis-Galya KSE) és Adame Ármin lett a sorrend. A legtöbb versenyzőt számláló Hobbi kategóriában Szamos MártonSzabó Tamás és Valkó András (Tuttobici Hungarofondo) állhatott fel a dobogóra.

11:30-kor a Felnőtt Női, U19 férfi és Master2-es versenyzők vehették birtokba a pályát. Számukra 6 körben lett meghatározva a versenytáv, amelyből az első kört egy négy fős csoport fejezett be elsőként, benne három Master2-es versenyzővel és az élen egy U19-sel, Peák Barnabással (Tipográfia TK). A második körtől azonban Peák kezdett elszakadni üldözőitől és egészen a célig megőrizte első helyét ezzel nem csak korosztályát, az U19-et megnyerve, hanem az abszolút első helyezést is. 10 másodperces lemaradással Hajba Gergő (Alpinbike Team Endura) követte őt, majd egy perces szünet után Szöllősi Ferenc (Balaton Team) gurult át a célvonalon.

12188083_920432791337170_5254134186001517835_o

A Master2-ek a fiataloktól nagyobb csatában döntötték el a dobogós helyezések sorsát, bár Specziár Viktornak (KTC-Peloton) nagyon nem kellett izgulnia első helyezésének megszerzéséhez. A második és a harmadik pozícióért már annál inkább, mivel a hazai pályán versenyző Kovácsi István “Pityikusz” (Ózdi KE) és a Meditech SC-t erősítő Fésűs László “Kefe” vívott “élet-halál” harcot az ezüstéremért, amit 6 kör alatt nemigazán tudtak eldönteni, így sprintbefutóra érkeztek. Végül Fésűsnek maradtak frissebbek a lábai és 1 másodperccel ugyan, de övé lett a második hely.

A gyengébbik nemnél Kanti Dorottya (Körös‐Bike SRE) hozta a kötelezőt, és a nem túl fürge MTB bringájával is magabiztos, 1 perces előnnyel nyerte meg a hölgyek futamát. A második helyen a mountis szezont végig versenyző Cseh Veronika (Alpinbike Team Endura Giant High5), még a bronzérmet érő harmadik helyen a Bringabanda SC versenyzője, Balázs Beáta érkezett a célba.

12182681_920433581337091_8351672985138928189_o

12:30-kor az elit futam előtt debütált a SuperCross Mini. A legfiatalabbak számára egy rövidített pálya került kijelölésre, amelyben egy 20cm magas akadály is helyet kapott. A rajthoz felsorakozott mezőnyt jóformán a Bike-Zone Gödöllő utánpótlás versenyzői alkották, így az U11-es korosztályban házi versenynek lehettünk szemtanúi. A lányoknál Kis Emma Lotti ért elsőként célba, csapattársa, Kis Nikoletta Bettina előtt. A fiúknál Rónay IstvánKiss IstvánBenedek Levente lett a sorrend.

U13-ban azért a két Bike-Zone-os bringás, az első helyen végző Füri Mátyás és a harmadik helyezett Zsoldos Levente András közé bebringázott Majoros Dávid (KTC-Peloton) a második helyre. A lányoknál Bali Emese (Salgótarjáni HKE) örülhetett az első helynek.

12045713_920431458003970_5689907746719937735_o

A nap utolsó rajtjára 13:15-kor került sor, amiben az Elit felnőtt férfiak, az U23-ok és a Master1-ek vághattak neki az egy órához közelítő versenynek. Az UCI szabályhoz némiképp igazodva, itt már nem volt előre meghatározva a körszám, hanem az első kör ideje alapján került kiszámításra, hogy mennyi lesz körben kifejezve a versenytáv. Igaz, az Elit mezőny az elmúlt évekhez képest foghíjasabbra sikerült, azért Pelikán János (Utensilnord) gondoskodott arról, hogy a pálya szélén állóknak legalább egyszer tátva maradjon a szája. Pelikán a hosszabb egyenesekbe olyan sebességet produkált és olyan gyorsan vette az akadályokat, hogy az üdítőleg hatott mindenkire. A szabályoknak megfelelően 6 perc 26 másodperces első köre alapján nem kevesebb mint 9 kört kellet teljesíteniük, a futam indulóinak.

Pelikánt, Cser Gábor (PCCC) követte több körön keresztül tisztes távolságból, de Gábornak később technikai gondjai akadtak, és a Lengyelországból ismét Ózdra látogató Dominik Ogledzinski egy nagyon dinamikus és taktikus versenyzéssel előbb felért a Master1-et vezető Szabó Andrásra “Bakterra” (KTC-Peloton), majd Cserre is, így a Master1-es aranyérem mellett övé lett az abszolút második hely is. Szabóra a 4-5. körtől kezdve vészesen közelített kategóriájában Szalma Csaba (Trek SE), aki végül egy másodperccel, de lemaradt az ezüstérmet érő második helyről, így a Master1 sorrend végül  Dominik Ogledzinski, Szabó András Balázs, Szalma Csaba lett.

12189456_920433648003751_7887892981796652957_o

Az abszolút verseny élén Pelikán János teljesen más dimenzióban kerékpározott a többiekhez képest, és első 6:26-os köridején javítva, produkált egy 6:20-at is, aminek végig a közelében maradt, és 57 perc 31 másodpercnyi versenyzéssel ő nyerte az Eddekor-Ózd Kupa király kategóriáját. Az Elit második helyet Cser Gábornak sikerült megtartania, a harmadik helyezett Bálint András (Bringabanda SC) lett, aki kiegyensúlyozott versenyzéssel, és csak 10 másodperces hátrányban zárt Cser mögött.

12038576_920434248003691_2995041277722588114_o

U23-ban Borsos Benedeknek (Mesterbike Sportegyesület) nem akadt ellenfele, így jobb híján az felnőtt és master versenyzőkkel csatázott, aminek meg is lett az eredménye, és korosztálya győzelme mellett megszerezte az abszolút harmadik helyezést is. A dobogó második fokára az Ózdi Kerékpáros Egyesület versenyzője Farkas Balázs állhatott fel, harmadik a Postás SE versenyzője, Pápai Ádám lett.