Vas Blanka olimpiai negyedik, centikre a dobogótól!
Vas negyedik a női mezőnyversenyben, Faulkner meglepetésaranya
A magyar kerékpársport legszebb álmait váltotta valóra Vas Kata Blanka, aki elképesztő versenyzéssel utasította maga mögé a világ élvonalát és negyedikként ért célba párizsi olimpia női mezőnyversenyében! Csak a belga és a magyar válogatott tudott mind a férfi, mind a női mezőnyben az első ötbe kerülni az olimpián.
Blanka már a versenyt megelőzően elmondta, hogy fekszik neki a pálya és többször is finoman utalt rá, hogy meglepetést tud majd okozni, de ilyen fantasztikus szereplésre talán még ő sem gondolt.
Vas Blanka a dobogóról épphogy lemaradva negyedik helyen ért célba az országúti kerékpárosok női mezőnyversenyében a párizsi olimpián, az aranyérmet meglepetésre az amerikai Kristen Faulkner szerezte meg.
A 158 kilométeres, 1700 méter szintemelkedésű vasárnapi viadal rajtja és célja is a Trocaderónál kapott helyet. Egy nappal korábban a férfiak versenyére – amelyben Valter Attila negyedik lett, a belga Remco Evenepoel pedig az időfutam után második aranyérmét gyűjtötte be – becslések szerint félmillióan voltak kíváncsiak az utak mentén. Ezúttal is sokan látogattak ki, a városban végig egybefüggő volt a nézők sora. A rövid, mintegy kétszáz méter hosszú célegyenesnél, a Jéna hídhoz vezető út mentén már ekkor is hatalmas volt a tömeg, magyar zászlókat is lehetett felfedezni, többségben pedig a holland drukkerek voltak.
Három éve hatalmas meglepetésre hosszú szökés végén az ezúttal is induló osztrák Anna Kiesenhofer győzött, részben annak köszönhetően, hogy többször akadtak problémák az időkülönbségek közlésével, így a versenyzők sem mindig voltak tisztában az aktuális állással, az olimpián pedig a világbajnoksághoz hasonlóan tiltott a rádió használata, erre idén sem volt lehetőség.
A várakozások alapján az U23-as világbajnok, a felnőtteknél 2021-ben vb-negyedik Vasnak feküdt a rövid kaptatókkal tarkított technikás pálya, amelynek utolsó felében a párizsi körözés során számos lehetőség volt akció indítására, de akár arra is, hogy egy kiscsoportos sprintből érjen el jó eredményt az SD Worx-Protime magyar bajnoka. Vas három éve hegyikerékpárban negyedik lett Tokióban, ebben a számban egy hete a francia fővárosban a tizedik helyet szerezte meg, ám az országúti viadalra többet készült és előzetesen itt is lehetett jobb eredményre számítani tőle.
Hatfős és veszélytelennek ítélt szökevénycsoportot engedett el hat percre a mezőny, volt olyan, hogy az élboly egyik tagja váltóprobléma miatt csak lassan tudott haladni egy emelkedőn, így egy darabon szökevénytársai tolták felfelé, amíg megérkezett hozzá a technikai segítség.
A párizsi körözéshez érve – a záró hatvan kilométerhez közelítve – megkezdődtek a tempóváltások a mezőnyben, a holland Marianne Vos gyorsan hatástalanított megindulásával tartott először az addig a bolyban taktikusan meghúzódó Vas. A mezőny gyorsan közelített a szökevényekhez a szűk, technikás utakon, 48 kilométerrel a vége előtt volt is bukás, amelyben az elöl helyezkedő Vas nem volt érintett. Darabokra szakadt a mezőny, az elöl haladók rögtön utol is érték a szökevényeket, miközben több esélyes hátul ragadt, innen egyedül a világbajnok belga Lotte Kopecky tudott felzárkózni az élcsoporthoz, amelyben ott volt a sportági sprinterlegenda Vos, illetve az idén Giro d’Italiát nyert olasz Elisa Longo Borghini is.
A 12 fős élboly harminc kilométeren belülre érve egy perccel haladt üldözői előtt. A záró húsz kilométerre pedig Vas, valamint a 2012-es olimpiai bajnok, háromszoros világbajnok Vos maradt az élen és távolodtak el fél percre riválisaiktól. A Montmartre utolsó mászásakor fél perccel tekert Vasék mögött az ötfős üldözőboly, amelyből Faulkner és Kopecky indult meg utánuk felfelé.
A síkon hosszú kilométereken át néhány másodperc különbséggel haladt egymáshoz képest a két duó, majd három és fél kilométerrel a vége előtt értek össze. Faulkner három kilométeren belül megindult, a másik három kerékpáros pedig egymást kezdte nézegetni, így az amerikai húsz másodpercre el tudott tempózni. Innen már nem is volt visszaút az üldözőhármas számára, Faulknernek a jó ütemű megindulás aranyat ért, Vasék pedig a hídon a második helyért sprinteltek. Erről Vas centikkel bár, de lemaradt: az ezüst Vosé, a bronz Kopeckyé lett, Vas pedig – akárcsak egy napja Valter – negyedik lett.
Schneller Domonkos, a Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke szerint már a mountain bike 10. helyezés is kiváló eredmény volt a magyar versenyzőtől annak figyelembevételével, hogy Blanka mára szinte csakis az országúton versenyez. Schneller hozzátette: “A fiatal versenyzőknek mostmár a napnál is világosabb, hogy Magyarországról nem csupán rózsaszín trikót, világ- vagy Európa-bajnoki dobogókat, hanem olimpiai érmet is lehet nyerni és az a cél, hogy egyre nagyobb legyen az érmekért harcoló hazai utánpótlás.”
Valter Attila és Vas Blanka néhány napja is együtt készültek a párizsi utakon a mezőnyversenyre Dér Zsolt szövetségi kapitány irányításával. Akkor mindketten azt mondták, nem akarnak terhet rakni magukra, élvezni akarják a versenyzést és az olimpiát.
A támogató közeg, az elvárásoktól mentes hangulat és a hihetetlen kerékpáros szív meghozta az eredményt, Blanka történelmet írt és olimpiai negyedikként utazik majd a női Tour de France-ra.