Országút
Kiemelt

Giro d’Italia – Fetter a mezőnyben, Roglic-Evenepoel párharcra van kilátás

Fetter Erik bekerült az EOLO-Kometa keretébe a szombaton rajtoló Giro d’Italia országúti kerékpáros körversenyre. Az olasz prokontinentális csapat kedden közösségi oldalán jelentette be nyolcfős keretét, amelyben hat olasz és egy spanyol kerékpáros mellett kapott helyet a 23 esztendős magyar időfutambajnok. A névsort egy olyan képpel jelentette be a csapat, melyen a versenyzőket római gladiátorként ábrázolják, háttérben a Colosseummal, utalva ezzel arra, hogy a Giro az idén Rómában ér véget.

Fetter a korábbi tervekkel ellentétben nem utazott külföldre az elmúlt hetekben, az edzőjével egyeztetve a frissítő edzések mellett főleg az időfutamokra készült, amelyekből három is vár rá az olasz körversenyen – összesen 73,2 kilométernyi távval -, közülük az első rögtön a nyitóetap lesz Fossacesia Marina és Ortona között.

“Úgy döntöttünk, hogy ne a nagy hegyekre fókuszáljunk, hanem töltsek minél több időt az időfutam-kerékpáron” – árulta el az MTI megkeresésére Fetter, aki hozzátette: ezen a bringáján több fejlesztést is végrehajtottak, más beállításokkal fog versenyezni, illetve javítottak az üléspozícióján is. – “Úgy érzem, hogy minden tőlünk telhetőt megtettünk, kíváncsi leszek, hogy fognak menni az időfutamok.”

Fetter tavaly szerepelt először háromhetes körversenyen: a Magyarországról rajtolt Girón összetettben a 83. helyen zárt az EOLO-Kometa színeiben, legjobb szakaszeredményeként 15. lett Nápolyban. Visszatekintve elmondta: tavaly még nem voltak benne biztosak, mi lesz számára a legideálisabb felkészülés egy Grand Tour-viadalra, amivel a lehető legfrissebb lesz a második és harmadik hétre, ezzel együtt végig jól érezte magát. Idén viszont már az elmúlt évi tapasztalatok birtokában készült, ez megnyugvást jelent számára. Mint mondta, az időfutamokon kívül még nem nézett ki számára ideális szakaszokat, ezt majd a sportigazgatóval együtt a helyszínen fogják megtervezni.

“Rengeteg múlik azon is, hogy hogyan sikerül az első szakasz, az időfutam. Ha iszonyatosan jó napot fogok ki és megyek egy nagyon jó időfutamot, akkor akár el is lehet gondolkozni azon, hogy megpróbáljunk rámenni a fehér trikóra az utána következő két-három napban, mondjuk egy szökéssel” – fogalmazott Fetter a legjobb fiatalnak járó megkülönböztető mezre utalva, amelyért idén az 1998. január 1. után születettek szállnak harcba. Előre tekintve hangsúlyozta: ha az elmúlt évihez hasonlóan úgy fejezné be a Giro d’Italiát, hogy minden nap el tudta látni a feladatát és végrehajtani az EOLO-Kometa utasításait, már elégedett lenne. “Ha pedig bekerülnék komoly szökésekbe és összejönne egy top tízes helyezés, annak nagyon örülnék, ez egy Grand Touron nagyon kiemelkedő eredmény lenne” – fűzte hozzá Fetter.

“Erik fejlődött, volt magaslaton is, így biztosan felkészült a Giróra, még jobban is, mint tavaly, hiszen immár tudja, mire számítson, másként fog reagálni a szervezete” – vélekedett Dér Zsolt, a magyar országúti válogatott szövetségi kapitánya.

A 106. Giro d’Italián a 21 szakasz alatt 3489 kilométert és mintegy 51 400 méter szintkülönbséget kell teljesíteniük a bringásoknak. A viadal – öt év elteltével ismét – Rómában ér véget. A mezőnyt 22 csapat alkotja majd, egyaránt nyolc-nyolc kerékpárossal.

Roglic-Evenepoel párharcra van kilátás

Egyenkénti indítással három szakaszt is teljesít a mezőny: a nyitóetapon 19,6, a 9. szakaszon 35 kilométer vár rájuk, az összetettre hatással azonban leginkább a 20., utolsó előtti etap lesz, mert a Monte Lussarira vezető 18,6 kilométer utolsó nyolc kilométere hegymenet lesz. További hat hegyi befutós szakaszon mérhetik össze erejüket azok, akik a rózsaszín trikóért, a Maglia Rosáért szállnak harcba.

A várakozások szerint közülük is kiemelkednek ketten: a világbajnok belga Evenepoel és az időfutamban olimpiai bajnok szlovén Roglic. Mindketten remek formában kezdték az évet, előbbi a februári UAE Tourt és két hete a Liege-Bastogne-Liege-t, utóbbi a tirrén-adriai és – épp Evenepoelt megelőzve – a katalán körversenyt nyerte meg. Roglic mellett a tapasztalat szólhat, a Vuelta a Espanán aratott három győzelme mellett volt már második a Tour de France-on és 2019-ben harmadik a Girón. Tíz évvel fiatalabb riválisa is nyert már háromhetest – ő a Vuelta címvédője -, ugyanakkor Girón még csak egyszer szerepelt, két éve nem is fejezte be a versenyt. További érv lehet Roglic sikere mellett, hogy csapata, a Jumbo-Visma még úgy is erősebb és a háromhetesek megnyeréséért vívott csatát tekintve tapasztaltabb kerettel érkezik, hogy két fontos segítőjét, Robert Gesinket és Tobias Fosst koronavírus-fertőzés miatt néhány nappal a rajt előtt elvesztette. Ugyancsak kérdéses, hogy bírja majd Evenepoel a kétezer méter feletti hegyeket és az ottani hideget, mivel hat ilyen emelkedő is van az útvonalban. A legmagasabb – azaz a Cima Coppi – a 2469 méteres Szent Bernát-hágó hágó lesz, amikor Svájcba teker át a mezőny.

“Senkinek nem kell őt bemutatni, sok nagy viadalon győzött már, úgyhogy nagy kihívás lesz ellene menni a végső sikerért” – nyilatkozta az M1 aktuális csatornának Roglic, aki előzetesen nem tudta megmondani, a verseny melyik szakaszában lesz igazán fontos jobbnak lennie fő riválisánál. “Persze az a legjobb, ha mindenhol én vagyok az első, de már az első időfutam is döntő jelentőségű lesz, aztán ahogy haladunk előre az időben, úgy válik majd minden egyes szakasz egyre fontosabbá” – tette hozzá. Roglic Valter Attiláról is beszélt, aki csapattársa a Jumbo-Vismánál: a szlovén bringás szerint a magyar kerékpáros “erős és kedves srác”. A Girón szintén a Jumbo-Visma színeiben induló ausztrál Rohan Dennis azt emelte ki, hogy jó lenne, ha megismételné 2020-as teljesítményét, amikor nagyban hozzájárult akkori csapattársa, a brit Tao Geoghean Hart végső sikeréhez, ugyanakkor most más körülmények között, más ellenfelekkel szemben kell helyt állnia.

“Egy ilyen versenyen bármi megtörténhet, de az a célom, hogy a legjobb tudásom szerint segítsem a csapatomat” – jelentette ki. Valter Attiláról úgy vélekedett, hogy a magyar bringásnak nagyon jó irányba változott a mentalitása, miközben végigjárta a nemzetközi ranglétrát a sportágban. “Azt látom rajta, hogy nagyon motivált és mindig, minden körülmények között jól akar teljesíteni” – dicsérte Valtert Dennis.

Az olasz körversenyen 2020-ban diadalmaskodó Geoghean Hart azt mondta az M1-nek, hogy a lehető legtöbbet szeretné kihozni az idei viadalból: “Hosszú verseny lesz, a három hét alatt végig türelmesnek kell lennünk és napról napra haladni. Szerintem nem csak két versenyzőről, vagy két csapatról szól ez a Giro, hiszen itt van több mint 20 csapat, rengeteg bringás, és egy ilyen viadalon bármi megtörténhet” – vélekedett a 28 éves sportoló.

Fetter Erik azt mondta, nem igazán szólhat bele más Roglic és Evenepoel párharcába, úgy vélte, ők ketten fogják uralni a versenyt és magasan kiemelkednek majd a mezőnyből. Közülük inkább a belga világbajnokot tartja esélyesnek, ugyanakkor óriási meccsre számít. A harmadik helyért is komoly küzdelmet vár, meglátása szerint a BORA-hansgrohe érhet oda az orosz Alekszandr Vlaszov vagy a német Lennard Kämna révén. Utóbbi azt mondta az M1-nek, hogy felkészültnek érzi magát, és jó erőnlétben várja a háromhetes küzdelmet. “Nem várok túl sokat az első időfutamtól, inkább a másodikra és a harmadikra készülök, és remélem, sikerül azokon egy jót mennem” – nyilatkozta Kämna.

A fogadóirodáknál is kiemelkedik a Roglic-Evenepoel duó, az egyik internetes portálnál Evenepoel végső sikerére 1,70-es, Roglicéra háromszoros a szorzó, mindenki más diadala több mint tízszeres pénzt jelentene.

Szerző
MTI
Forrás
Fotó: Erik Fetter - Athlete FB
'Fel a tetejéhez' gomb