Pakot András hetedik az EYOF országúti mezőnyversenyén

Július 24. és 30. között a szlovákiai Besztercebánya adott otthont a 2022-es, immáron XVI. Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválnak. Az országúti kerékpáros versenyeket tekintve a lányoknál Mudra Málna, Pusztai Dóra és Tóth Réka, míg a fiúknál Csáki Szabolcs, Hancz Tamás és Pakot András Gusztáv képviselték a magyar színeket.

Az egyéni időfutamban mindkét nemre egy egyaránt 8,4 kilométeres városi penzum várt, ráadásul a rekkenő hőséget eső váltotta, ami nem könnyítette meg a kerekesek dolgát. A lányoknál a brit Kat Ferguson érte el a legjobb eredményt 12 perc 11 másodperc alatt abszolválva a távot, Tóth Réka a 34. (+ 59 mp), Pusztai Dóra a 47. (+ 1:08), Mudra Málna pedig az 55. (+ 1:16) helyen zárt.

A fiúknál Patryk Goszczurny révén lengyel sikernek tapsolhatott a nagyérdemű – a győztes idő 10 perc 47 másodperc volt. Hancz Tamás a 21. (+ 33 mp), Pakot András Gusztáv a 29. (+ 39 mp), míg Csáki Szabolcs a 64. (+ 1:08) időt érte el.

A lányok mezőnyversenye 57,8 kilométeren vezetett egy komolyabb emelkedővel az útvonalban. Pusztai Dóra sajnos a viadal elején bukásba keveredett, de szerencsére megúszta az esést, így tudta folytatni. Végül egy tizennégy fős sor sprintelhetett a győzelemért, a hajrát a brit Kai Ferguson nyerte, aki ezzel duplázott. Tóth Réka a 21. (+ 32 mp), Pusztai Dóra a 44. (+ 3:44), Mudra Málna pedig az 59. (+ 6:12) helyen gurult át a célvonalon.

A fiúkra két teljes kör, azaz 65,8 kilométer várt, értelemszerűen kétszer teljesítve a meredeket. Viszonylag sok bukás jellemezte a viadalt, mindezek ellenére a három magyar bringás remekül helyezkedett, legtöbbször a mezőny elejében bicikliztek, ezzel követve a Dér Zsolt szövetségi kapitány által felvázolt taktikát. Csáki Szabolcs sajnos nem úszta meg esés nélkül, a második körben az emelkedő megkezdése előtt került a földre. Megütötte a csuklóját, ennek ellenére nem adta fel, folytatta a megmérettetést. A többiek megragadtak az időközben bő húsz főre csökkent élbolyban, sőt Pakot András Gusztáv az élen haladókkal kezdhette meg a sprintet, ám a későbbi győztes belga Cedric Keppens egy pillanatra kibillentette az egyensúlyából, András kivédve a szituációt végül az előkelő hetedik helyet csípte el – Hancz Tamás a 22. ( a.i), míg Csáki Szabolcs a 73. (+ 9:22) lett.

„Összességében elégedettek lehetünk a magyar versenyzők teljesítményével, hiszem, hogy amennyiben nagyobb tapasztalattal és önbizalommal rendelkeznek, akkor még előrébb is végezhettek volna, különösen igaz ez a lányokra. Az egyéni időfutam során jól mérhető volt, hogy ki hol is tart. A Pakot András Gusztáv által elért hetedik helyezés minden idők legjobb magyar EYOF eredménye, ráadásul ez lehetett volna még jobb is, ha nincs az a bizonyos egyensúlyvesztés a végén. Az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál lényegében tekinthető a korosztály Európa-bajnokságának, ahol a magyar versenyzők ezúttal is helyt álltak. 2023-ban ismét lesz EYOF, a helyszín a szlovéniai Maribor” – értékelt röviden Dér Zsolt szövetségi kapitány.