Pálya

Kiváló magyar szereplés az utánpótlás EB-n

Hasonlóan az országúti és a hegyikerékpáros szakágakhoz, az ifjúsági és az U23-as korosztály pályakerékpáros Európa-bajnokságának is a portugáliai Anadia adott otthont. Július 14. és 19. között rendezték a kontinensviadalt, ahol Csengői Bálint (Kőbánya) és Drijver Bertold (Ferencváros) képviselte a magyar színeket. Mind a két versenyző három – három versenyszámban állt rajthoz.

Csengői Bálint az egy kilométeres állórajtos időfutamban, a keirinben valamint a sprintben volt érdekelt, élete eddigi legjobb eredményét érte el a Keirin versenyszámban szerzett 9. helyével. Ez az eredmény azért is figyelemre méltó, mert eddig nem volt magyar kerékpáros sprint versenyszámban, aki Európa-bajnokságon a top tízben végzett volna. Bálint a tavalyi évtől az angliai Nottingham Egyetemre jár, akik a Beeston Cycling Clubbal karöltve biztosítják az edzéseit és az ottani versenyeken való részvételét. Ezt az egyetemet azért választotta, mert fapálya közelében van, és az egyetemnek van pálya csapata és sprinter sora, így az edzései nagy részét fapályán tölthette, ez nagyban segítette a felkészülését.

1000m állórajtos időfutam számában 1:05.446-os időt elérve a 14. helyet szerezte meg, itt az olasz Matteo Bianchi lett az Európa-bajnok (1:00.911). A keirin selejtezőjét a futamában negyedikként abszolválta, a vigaszág második rajtjában harmadikként zárt, így végül bekerült a legjobb tizenkettő közé. Ott a hatodik helyen ért célba az első elődöntőben, jöhetett a „B-döntő”, ahol a harmadik helyet megcsípve végül az előkelő kilencedik helyet érdemelte ki – az Európa-bajnoki cím ugyancsak Bianchihoz került.

A sprint 200 méteres leborítása során 10.374-es időt elérve a 14. helyen jutott a legjobb tizenhat közé, ahol a francia Luca Priore ellenében maradt alul, s mivel a mögötte kvalifikálók sem jutottak tovább, így a 14. pozícióban zárta a számot – az aranyérmet a holland Tijmen van Loon nyakába akasztották.

Bertold első éves U23-asként pályán a Ferencváros, az országúton az Epronex versenyzője. Csak augusztusban lesz 19 éves, de az EB-n nyújtott teljesítménye kiváló volt. A pontversenyben a 14. helyen végzett – Maximilian Schmidbauer révén itt osztrák Európa-bajnokot köszönthetett a nagyérdemű –, a scratchben a 16. helyen érte el a célvonalat, melynek végén a brit William Tidball ölthette magára a megkülönböztető trikót, míg az olimpiai omniumban remekül versenyezve 12. lett (scratch 14., tempo 12., elimináció 16.). Az aranyérmet itt is a britek vihették haza, Oscar Nilsson-Julien révén.

Itt jegyeznénk meg, hogy a versenyszámokban az átlagsebesség 52 és 55km/h volt. Ez a tempó, már az elit versenyek szintje. Nem hiába, hisz manapság az elit mezőny 60%-át az U23-as sportolók teszik ki. Bertold felkészülése sokkal nehézkesebb volt. Az EB előtt, egyáltalán nem tudott fapályán edzeni és gyorsító motorozáson se tudott részt venni, megfelelő pálya hiányában. Mindezt tetézve, a verseny előtti héten, edzésen bukott, ahol a könyöke elrepedt, szakszerű segítséget kapott, hogy ne essen ki sok időre az edzésből. Ezen tényezők ismeretében az eredmény még inkább kiemelkedő.

Az EB-re csapatvezetőként utazó, Lovassy Krisztián a pálya szakág edzője, a következőket fűzte hozzá Bálint és Bertold eredményeihez:

„A körülményeket ismerve, mind a ketten kimagaslóan teljesítettek. Bálintnak szemmel látható a fejlődése versenyről versenyre. Sprinten jó időt borított, de sajnos egy erősseb versenyzővel került össze az első futamban, így nem jutott tovább. 1000m-en bőven elmaradt a legjobb idejétől. Keirinen minden futamban ésszel és támadó jellegűen versenyzett. Amivel élete és a magyar sprinterek Európa-bajnokságon elért legjobb eredményét érte el.

Bertold még mindig csak 18 éves és a nála 2-3 évvel idősebb versenyzőkkel vette fel a versenyt úgy, hogy ő egyedül teljesítette az összes állóképességi számot, míg a többi nemzet cserélte a versenyzőit. Scratchen végig nagyon aktívan versenyezve szinte minden szökési kísérletből ki vette a részét, de a végén hiányzott egy kis extra gyorsaság, amit pálya hiányában nem tudtunk fejleszteni megfelelő szinten. A 40 km-es pontversenyt gond nélkül teljesítette, egyedül a rutintalansága miatt került párszor szorult helyzetbe, de mindössze kettő elit pálya versennyel a lábában nem is elvárható, hogy egyből az élmezőnyben legyen. Utolsó versenyén az Omniumon nagyon egyenletesen versenyzett, már tanulva az előző napi hibáiból. Az átlagsebességeket elnézve, ez egy elit EB-nek is meg felelt volna. Ezzel a teljesítményével, már most tagja az elit Eb-re utazó keretnek is.”