Cyclo-cross

Vas Kata Blanka ezüstérmes a Cyclo-cross EB-n!

A világbajnok holland Lucinda Brand sikerével zárult a Cyclo-cross Európa-bajnokság női elit futama, ahol Vas Kata Blanka másodikként ért célba.

Ebben az évben a hollandiai Col du Vam adott otthont a Cyclo-cross Európa-bajnokságnak. A pálya a Vam hegy tetején került kijelölésre, ott, ahol az elmúlt két évben a holland nemzeti bajnokságot is rendezték, ám a penzum nem teljesen fedte le azt a nyomvonalat, hisz az Európai Kerékpáros Szövetség (UEC) általában igyekszik olyan helyszínt választani, ami nem túl ismert a kerekesek számára, ezzel is kiegyenlítve az erőviszonyokat. Egy kör 2698 méter hosszú volt, 1911 méternyi füves résszel, 642 méternyi aszfalttal és 145 méternyi macskakővel – helyenként 15%-os meredekségű emelkedővel és ereszkedéssel.

Az első napon rendezték az elit hölgyek futamát is, ahol Vas Kata Blanka révén egy magyar versenyzőnek is szoríthattunk, aki nem titkolt céllal, az éremért szállt harcba.

Tíz nemzet, huszonhat kerékpárosa vágott neki a hétkörös távnak, a magyar lány természetesen az első sorból indulhatott, remekül elkapva a rajtot. Blankára az előzetes várakozásoknak megfelelően a hollandok, elsősorban a világbajnok Lucinda Brand próbálta tenni a kereket.

Az első kör végén az a helyzet állt elő, hogy Blankát öt holland kerékpáros üldözte, ám Brandnek épp akkor sikerült ellépnie, amikor többek között a magyar bajnok is kerékpárt cserélt a depóban.

Féltávnál Brand már tizenöt másodperc előnnyel vezetett Blanka előtt, aki Yara Kastelijn és Ceylin del Carmen Alvarado társaságában igyekezett csökkenteni a lemaradását. A táv végső harmadában már egy perchez közeledett ez a fór, miközben a címvédő Alvarado az utolsó körben hibázott, így a földre került.

Lucinda Brand győzelmét azonban már semmi sem veszélyeztette, a szakág világbajnoka magabiztosan versenyezve szerezte meg az Európa-bajnoki címet – mögötte Vas Kata Blanka nagyot harcolva, remek teljesítményt nyújtva lett ezüstérmes, míg a bronz Yara Kastelijn nyakába került.