Pálya

Magyar eredmények a grencheni pálya EB-ről

Október 5. és 9. között a svájci Grenchen adott otthont a 2021-es pályakerékpáros Európa-bajnokságnak, ahol Borissza Johanna Kitti, Filutás Viktor, László Tamara, Lovassy Krisztián, Lovassy Patrik Rómeó, Orosz Gergő és Szalontay Sándor képviselték a magyar színeket.

A kontinensbajnokság nyitó napján női scratchben Borissza Johanna Kitti a 17. helyen ért célba a 19 fős mezőnyben, míg a férfiak kieséses versenyében a 22 éves Orosz Gergő két riválist megelőzve a 20. lett.

A második nap során a férfi pontversenyben, majd a női kieséses versenyben is francia győzelem született. Előbbi számban Lovassy Krisztián bejutott a húszfős döntőbe, s ott 14. lett, míg utóbbiban László Tamara a 15. pozícióban zárt. A férfi egy kilométeres időfutam kettős holland sikert hozott, ebben a számban Szalontay Sándor a 15. időt érte el.

A csütörtöki versenynapon Lovassy Krisztián, a scratch 2017-es Eb-ezüstérmese, a táv harmadánál egyedül támadott, ám nem tudott körelőnyt kiharcolni, a végén pedig a mezőnnyel ért célba a 12. helyen. A négy számot magában foglaló omniumban Borissza Johanna képviselte a magyar színeket, a nyitó scratchben utolsó helyen zárt, a tempóversenyben pedig – az Eb honlapja szerint – három megnyert sprint mellett egyedüliként kapott körhátrányt. A kieséses versenyben (elimináció) három riválist megelőzve 16. lett, a záró pontversenyben pedig újabb két kör hátrányt kapott, így a 19. helyen zárta az omniumot. Az egyéni üldözéses versenyben az országúti magyar bajnok Filutás Viktor a 21. legjobb időt tekerte (4:27.649 perc). A férfi sprinterek selejtezőire is ezen a napon került sor. A szám állandó magyar résztvevője, Szalontay Sándor 9.908 másodperces idővel a 14., míg a szám regnáló magyar bajnoka, Lovassy Patrik Rómeó 10.220 másodperccel a 22. helyen kvalifikált. Az egyenes kieséses szakaszban azonban egyikük sem tudta kiharcolni a legjobb 16 közé jutást: Lovassy a brit Hamish Turnbull-től kapott ki 52 ezredmásodperccel, míg Szalontay a 20 éves, két esztendeje a számban junior világbajnok görög Konsztantinosz Livanosszal szemben maradt alul 71 ezredmásodperces különbséggel.

Az utolsó előtti versenynapon férfi omniumban Filutás Viktor képviselte a magyar színeket, a nyitó scratchben utolsó előtti lett a 24 fős mezőnyben, majd a tempóversenyben 15., a kieséses számban pedig kiválóan teljesítve – és egy bukást kivédve –10. lett, így a 16. pozícióból várta a záró pontversenyt, amelyben egy második és egy harmadik helyet begyűjtve a 15. helyen zárta az omniumot. A női pontversenyben László Tamara körhátrányban a táv harmadánál feladta a versenyt.

A zárónapon a női Madisonban a magyar páros nem fejezte be a versenyt, míg Lovassy Krisztián és Filutás Viktor háromkörös hátrányban a viadal kétharmadánál szállt ki a férfiak versenyéből. Szalontay Sándor negyedik, Lovassy Patrik Rómeó harmadik helyen zárt előfutamában keirinben, reményfutamukban pedig mindketten utolsók lettek, így nem jutottak a legjobb 12 közé.