Cyclo-cross

Világkupagyőztes Vas Kata Blanka

Már januárban megszületett a magyar bringasport idei első világsikere. A „bringás hercegnő”, Vas Kata Blanka az Overijse-ben megrendezett utolsó cyclo-cross (terepkerékpár) futamon megőrizte vezető pozícióját, és U23-ban megnyerte az összetett világkupát!

Szenzációs évkezdés Blankától, aki minden egyes futamon erőn felül teljesített, lelkesedése, akaratereje és különleges tehetsége szárnyakat adott neki az egész sorozat alatt. A bringás hercegnő immár korosztályos világkupagyőztesként, és valódi esélyesként áll rajthoz a jövő héten, Belgiumban rendezendő Világbajnokságon. A Magyar Kerékpáros Szövetség (MKSZ) bizakodó, hiszen Blanka néhány héttel ezelőtt magabiztosan nyerte a magyar bajnokságot, majd aznap utazott is tovább Spanyolországba, ahol folytatta a nemzetközi szereplésre való felkészülést, amelynek sikerességéhez a világkupagyőzelem fényében nem fér kétség.

Princzinger Péter, az MKSZ elnöke szerint az idei év áttörést hozhat a magyar kerékpározásban, hiszen a fiatal versenyzőink, mint Vas Kata Blanka, Valter Attila, vagy Peák Barnabás felértek a világelithez, a sportág rekordszámú, 5 db olimpiai kvótával számol Tokióban, a szponzorok pedig kezdenek felfigyelni az tehetséges utánpótlás versenyzőkre is.

Versenybeszámoló

Belgiumban zárult a Cyclo-cross világkupa-sorozat, ahol Vas Kata Blanka ismét bizonyította kvalitásait, az előkelő kilencedik helyen zárt, ezzel megnyerve összetettben az U23-as különversenyt.

Vas Kata Blanka káprázatos formában zárta az óévet, miután az Ethias Cross-sorozat hatodik futamán elsőként gurult át a célvonalon, majd átmentve erejét 2021-re, a szintén C2-es besorolású Hexia Cyclocross Gullegemen sem talált legyőzőre. Ezt követően magabiztosan, nagy fölénnyel védte meg a magyar bajnoki címét is.

A 2020/2021-es világkupa ötödik állomásaként a belga Overijse fogadta a kerekeseket. A mezőnyre  az elmúlt években már jól megszokott Mariendal várt, amely az egyik leglátványosabb, legkeményebb és legváltozatosabb pályája a szakágnak, ráadásul a penzum száz százalékban természetes jellegű, mesterséges akadályok nélküli; hossza 2920 méter. A Doltcini-Van Eyck Sport-Proximus magyar versenyzője az U23-as rangsor éllovasaként, ez alkalommal is remek helyről rajtolhatott.

A startpisztoly eldördülését követően a világbajnok Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Fenix) vágott az élre, ám Lucinda Brand (Baloise-Trek Lions) és Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal) is ott loholt a nyomában, miközben Blanka a tizedik hely környékén harcolt. Az élen zajló nagy adok-kapokból végül Alvarado került ki győztesen, a második helyen célba érő Brand megnyerte a világkupa összetettjét, míg a magyar versenyző bő egy perc hátránnyal, kilencedikként végzett, így az U23-as rangsorban megvédte elsőségét, miközben abszolútban az ötödik helyen zárt.