Pálya

Zajlik az Ifjúsági- és U23-as Pálya Európa-Bajnokság: két új magyar csúcs Athénban

BringaSport – 2015.07.16 – Jelenleg zajlik Athénban, az Európai Kerékpáros Szövetség (UEC) által rendezett Ifjúsági- és U23-as Pálya Európa-Bajnokság, ahol öt magyar versenyzőnek is szurkolhatunk: Borissza Johanna Kitti (BVSC-Zugló), Filutás Viktor (Utensilnord), Hajdú Máté Olivér (BVSC-Zugló), Válóczi Boglárka (BVSC-Zugló) és Zathureczky Márk (BVSC-Zugló). Versenyzőink túl vannak az EB első és második versenynapján, és máris két csúcseredménynek örülhetünk – Borissza Johanna Kitti és Válóczi Boglárka jóvoltából egy új korcsoportos abszolút, valamint egy felnőtt alapcsúcs született Athénban.

Elsőként Borissza Johanna Kitti (BVSC-Zugló) lépett pályára és a sprint versenyszám 200 méteres kvalifikációs futamában 12,213”-as időeredményt ért el, ezzel pedig a 14. helyen zárt. A versenyszám páros futamaiba az első 12 versenyző került, így végül nem jutott tovább, de ideje új női ifjúsági fedettpályás és egyben abszolút magyar csúcs. Ezúttal Johanna ráadásul edzője, Pataki Ibolya több mint 20 éves, 1994-ben magaslati pályán felállított 12,45”-ös abszolút csúcsát döntötte meg.

Palya_Eb_02_2015_04

Borissza Johanna Kitti (BVSC-Zugló)

Az U23-as férfiak 4000 méteres egyéni üldözőversenyében Filutás Viktor (Utensilnord) képviselte a magyar színeket. Tavaly, ifiként futott 3000 méteres ideje biztató volt a mostani Eb-szereplésére nézve, de ezúttal sajnos egy allergiás roham nehezítette versenyzését. Viktor egy erős álló 1000 méterrel indítva (mely a mezőnyben a 11. legjobb részidő volt) végül 4’42,448”-as időeredményt ért el. Ez a 25. helyre volt elegendő, és közel két tizeddel jobb, mint Holló Botond tavalyi Eb-időeredménye. Már Botond tavalyi ideje kapcsán is említésre került, hogy magyar versenyzőtől rég láthattunk 4’45”-en belüli 4000 méteres időeredményt. Filutás Viktor mostani, elsőéves U23-asként futott ideje 5,6 másodperccel marad el Víg Aurél ma is érvényes, 1997-es 4’36,8”-as aktuális magyar felnőtt csúcsától.

Palya_Eb_02_2015_03

Filutás Viktor (Utensilnord)

Az U23-as hölgyek csapat sprint számában Borissza Johanna Kitti és Válóczi Boglárka (mindketten BVSC-Zugló) kettős állt rajthoz, és 37,224”-es idejükkel a 9. helyen végeztek. Miután szabvány 250 méteres pályán hazánk eddig nem tudott felnőtt női párost rajthoz állíttatni, ez az időeredmény új felnőtt női alapcsúcs is egyben.

Palya_Eb_02_2015_15

Borissza Johanna Kitti és Válóczi Boglárka

Zathureczky Márk (BVSC-Zugló) komoly országúti kerékpáros múlttal rendelkezik, ellenben pályán idén debütált, az Eb-n pedig kizárólag időfutam számokban állt rajthoz. Az ifjúsági férfiak 3000 méteres egyéni üldözőversenyében elért 3’34,880”-as időeredménye biztató a jövőre nézve (az ifjúsági magyar csúcs ebben a számban 3’30,478” – Lovassy Krisztián, 2006), ezzel pedig a 28. helyen zárt a 35 fős mezőnyben. Az 1000 méteres állórajtos időfutamban 1’08,320”-as időt hajtva lett 22. helyezett, ez az időeredmény kevesebb, mint 2 másodperccel marad el a korosztályos magyar csúcstól (1’06,529” – Barkóczi Péter, 2003).